Ciepło w Twoim Domu

Dzięki Naszym Kablom

INSTALACJE PRZECIW- OBLODZENIOWE

Zimowe mrozy i opady śniegu są źródłem wielu niedogodności, czy nawet wypadków i kontuzji.

Aby uniknąć takich zdarzeń, jesteśmy zmuszeni do codziennego odgarniania śniegu i posypywania podległych nam nawierzchni środkami rozmrażającymi , piaskiem, popiołem. Mieszanki rozmrażające (np. sól) niszczą obuwie oraz działają korozyjnie na podwozia samochodów. Także roślinność w pobliżu rozmrażanej nawierzchni na tym cierpi...


Bardzo często się zdarza, że z dachów naszych domostw zwisają niebezpiecznie, grożące zdrowiu, a czasem i życiu sople lodu. Także potężne nawisy śnieżne nie należą do rzadkości. Zdarza się, że w bardziej ruchliwych miejscach musi w takiej sytuacji interweniować straż miejska.

Kolejnym problemem nękającym nas w czasie zimy to zamarzająca w rurach doprowadzających woda. Nie dość, że zostaje w ten sposób odcięty dopływ wody, to na dodatek prowadzi to do pękania rur i wielkich nieraz kosztów związanych z usuwaniem skutków zalania mieszkań i domów.

Częstym problemem jest też czopowanie się zimą odpływów wody przez zalegający śnieg na dachach i chodnikach .

Niektórzy mają też problem z przymarzającymi drzwiami w chłodni, czy zamarzającą bramą przesuwną.

Rozwiązaniem jest w tych przypadkach ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Dzięki zastosowaniu kabli grzejnych oraz czujników temperatury i wilgoci można zabezpieczyć dowolną powierzchnię przez oblodzeniem i zaleganiem śniegu.


Jeśli zastosujemy ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - już nigdy nie będziemy mieli kłopotów z pokonaniem śliskiego podjazdu do garażu, unikniemy ryzyka upadku na oblodzonych schodach. Nigdy też nie będzie sytuacji, w której zabraknie nam zimnej wody, lub gdy wiosną wybije nam przez pękniętą rurę z gruntu woda. Dzięki umieszczonym w rynnach przewodom grzejnym już nigdy nie będzie kłopotów ze strącaniem sopli i nawisów z naszego dachu a rynny będą zawsze drożne.

 

Zapamiętaj


Na obszarze, pod którym ułożono system grzejny, nie występuje oblodzenie i nie zalega śnieg. Pozwala to uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania (praca kosztuje!). System przeciwoblodzeniowy w odróżnieniu od wszelkiego typu metod tradycyjnych nigdy nie dopuści do wystąpienia oblodzenia ponieważ dostosowuje swoją wydajność do aktualnych warunków atmosferycznych. 

Można powiedzieć że jest najlepszym "dozorcą" jakiego można sobie wyobrazić - gwarantuje że przez cały sezon zimowy ochraniana nawierzchnia będzie zawsze sucha. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie - praktycznie nie ma obecnie lepszych rozwiązań. Ponadto należy pamiętać że stosowanie mieszanek rozmrażających wpływa szkodliwie na środowisko naturalne oraz niszczy wszelkiego rodzaju instalacje i konstrukcje budowlane (koszty napraw nawierzchni!). Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę system przeciwoblodzeniowy może okazać się bardzo skuteczną i funkcjonalną alternatywą.

 

Zastosowanie

 

Instalacje przeciwoblodzeniowe mają zastosowanie wszędzie tam gdzie występuje oblodzenie i zalęgający śnieg, wszędzie gdzie wymagane jest utrzymanie suchych i bezpiecznych nawierzchni przez cały sezon zimowy.

Na obszarze, pod którym ułożono system grzejny, nie występuje oblodzenie i nie zalega śnieg. Pozwala to uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania.

Stosowanie energii elektrycznej do usuwania śniegu i lodu jest metodą bardzo skuteczną, stosowaną od wielu już lat w krajach skandynawskich, dla których pojęcie "mroźnej i śnieżnej zimy" jest jak najbardziej aktualne. Systemy przeciwoblodzeniowe są tam stosowane w wielu domach prywatnych, obiektach przemysłowych i handlowych.


Systemy przeciwoblodzeniowe wykorzystujące energię elektryczną składają się najczęściej z typowych , stało-rezystancyjnych kabli grzejnych stosowanych powszechnie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz odpowiedniej automatyki sterującej wraz z zestawem czujników wilgoci i temperatury.

Kable grzejne mogą być instalowane w warstwie piasku pod typowymi nawierzchniami takimi jak kostka brukowa, płyty chodnikowe lub bezpośrednio w betonie. Dzięki temu mogą pracować bezawaryjnie przez długie lata. Instalacja grzewcza jest również całkowicie bezpieczna. Nawet przy dużej wilgotności, nie powoduje żadnych dodatkowych zagrożeń ani dla pieszych, ani dla kierowców (kable grzejne wykonane są najczęściej w stopniu ochrony IP44 oraz posiadają ekran ochronny podłączony do automatyki przeciwporażeniowej).

 


Określając moc grzewczą instalacji przeciwoblodzeniowej należy uwzględnić szereg różnych czynników. Najważniejsze z nich to: lokalizacja danej instalacji sposób jej wykonania oraz zakres stawianych przed nią wymagań. W zależności od rodzaju ogrzewanej powierzchni i czasu wymaganego do roztopienia śniegu i lodu przyjmuje się w Polsce moc rzędu 250 -300 W/m2. Większa moc jest wymagana w przypadku instalacji układanych na mostach i rampach załadunkowych, które są narażone na działanie wiatru i niskiej temperatury także od spodu. Dla tego rodzaju konstrukcji moc systemu grzewczego powinna być zwiększona nawet o 50% (375W/m2). Z tego powodu zaleca się wykonanie dodatkowej izolacji cieplnej zapobiegającej utracie ciepła od spodu konstrukcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć , że pomijając ostatni przykład oraz zastosowania bardzo specyficzne - stosowanie dodatkowej izolacji cieplnej nie jest zalecane. Podraża bowiem ona koszt wykonania całej instalacji, komplikuje projektowanie(dodatkowe obliczenia wytrzymałościowe) i wykonanie nawierzchni a tylko w niewielkim stopniu zwiększa efektywność działania systemu ( np. zastosowanie 5cm warstwy materiału izolacyjnego poprawia skuteczność działania instalacji tylko o ok.5-6%).